دوره 19، شماره 6 - ( خرداد 1398 )                   جلد 19 شماره 6 صفحات 1335-1327 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه آیرودینامیک، پیشرانش و تبدیل انرژی، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، شاهین‌شهر، ایران
2- گروه آیرودینامیک، پیشرانش و تبدیل انرژی، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، شاهین‌شهر، ایران ، kheradmand@mut-es.ac.ir
چکیده:   (7986 مشاهده)
در کار حاضر به بررسی و شبیه‌سازی جریان هوا، حاوی ذرات معلق جامد در ایمپکتور حقیقی پرداخته ‌شده است که ذرات مورد بررسی در محدوده میکرون هستند. نتایج این کار را می‌توان به‌صورت شبیه‌سازی حرکت ذرات در ایمپکتور حقیقی، بررسی تغییرات چگالی ذرات و همچنین اثر تغییرات دمایی محیط اطراف و صفحات ایمپکتور بر راندمان جمع‌آوری بیان کرد. در قسمت اول با استخراج معادلات حاکم بر این پدیده و انتخاب روش عددی مناسب برای حل این معادلات، مسیر حرکت ذرات شبیه‌سازی‌ شده است. با استفاده از مشخص‌بودن مسیر ذرات می‌توان تعداد ذرات رسوب‌کرده روی صفحه جمع‌آوری را مشخص کرده سپس با توجه به روابط ذکرشده راندمان جمع‌آوری برای یک کار آزمایشگاهی به دست آمده که مقایسه این نتایج با مقادیر آزمایشگاهی نشان‌دهنده صحیح‌بودن روش انتخابی است. در قسمت بعد با انتخاب ذرات با چگالی‌های متفاوت، به بررسی اثر تغییرات دمایی محیط اطراف، تغییرات دمای هوای ورودی با فرض ثابت بودن دمای صفحه جمع‌آوری و تغییرات دمای صفحه جمع‌آوری بر راندامان ایمکتور پرداخته شده است. نتایج نشان می‌دهند چگالی ذرات روی راندمان ایمکتور اثر زیادی گذاشته و این تغییرات باعث کاهش قطر برش بین 2/2 تا 2/4میکرومتر در محدوده مورد بررسی خواهد بود. گرم‌شدن محیط کاری ایمپکتور با توجه به افزایش ویسکوزیته هوا باعث کاهش راندمان ایمپکتور می‌شود. بررسی‌های انجام‌شده نشان داد با تغییرات دمای صفحه جمع‌آوری نیز بازده جمع‌آوری ذرات دچار تغییر خواهد شد. 
متن کامل [PDF 537 kb]   (2815 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: دو فاز و چند فاز
دریافت: 1397/1/25 | پذیرش: 1397/11/27 | انتشار: 1398/3/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.